Vad är positiv inlärning?


Det som kanske bäst beskriver mig och mitt tillvägagångssätt i arbete med hund är att jag föredrar och använder mig  av positiv inlärning. Men vad betyder egentligen detta?

Det är att på ett tydligt sätt kommunicera med hunden, belöna vid rätt beteende och undvika konflikter.

Att arbeta med ”positiva inlärningsmetoder” innebär inte att man är velig! Tvärtom krävs att man själv är väl förberedd, tydlig, snabb, har en bra tajming, kan läsa  hund och är bestämd. Ganska rättvist mot hunden, eller hur?

Genom att arbeta med klicker tycker jag att en ny värld har öppnat sig!

Karen Pryor, tidigare delfintränare, är en internationellt känd författare och pedagog. Det var hon som under sin tid med delfinerna kom på klickermetoden genom att koppla ett klickljud med en positiv känsla. Den positiva känslan kommer genom att man i början av träningen ger (belöning/mat) samtidigt som man klickar. Mer om detta finns att finna på hennes blog: clickertraining.com/blog

Jag har läst flera av Karens böcker och kan varmt rekommendera henne.  Att arbeta med klicker kommer att ligga som grund i mina kommande kurser, så anmäl dig gärna till en! Läs med om detta under kurser.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s