Hundmöten!


Hundarna blir fler och fler i vårt samhälle, i våra städer, i våra bostadsområden och i våra kvarter!

Det gör att det blir svårare för våra hundar, som ju är släkt med vargen och vill känna sig trygga i sitt revir och med sin flock! Vi möter ständigt nya hundar, kanske bara tillfälligt eller de som flyttar in! Det är en blandning av olika raser, åldrar, kön, dagsform, tidigare erfarenheter och ägare! En del hundvana andra mindre hundvana!

I denna miljö ska våra hundar ”uppföra sig” , helst inte skälla på varandra eller ”göra utfall”! De är oftast fast i koppel med sin ägare som bestämmer vägen! Kopplet gör dessutom att hundens signaler kan bli missvisande!

Om vi nu tänker oss lösa hundar som lugnt granskar och är artiga mot varandra innan man närmar sig varandra, så blir

koppelmötet helt fel för hunden!

Vi får hundar som i rent självförsvar,  tar det säkra före det osäkra, försöker skrämmas,  alltså göra utfall!

Mina råd är sätt inte Din Hund! Det blir svårare för andra hundar att ”läsa” Din Hund då! Hjälp Din Hund i stället för att bli upprörd eller arg! Välj en annan väg ”i båge” förbi eller vänd om! Avled Din Hund genom kontakt,  ord, leksak, godis eller annat! Beröm mycket när mötet blir bra!

Vill Du träna Din Hund i möten med min hjälp kan du boka privatträning, 400:-/timma eller se träning under ”kurser”!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s