Valp i sommar?


Har du lyckan att få hem en liten ny familjemedlem, en hundvalp, i sommar? Har du gått och längtat – kanske planerat en längre tid. Läst på om olika raser, varit hos uppfödare och  nu äntligen är det dax! Grattis! Då är det bara att gratulera! Det blir stunder av glädje, kärlek, skratt och mys men också stunder av otillräcklighet, sömnlöshet, passning och uppgivenhet när Din lilla söta valp kissar på mattan, biter sönder bästa skorna, inte kan gå i koppel, mår illa av bilåkning, inte kan vara ensam eller biter hårt i barnens händer och kläder….  Vill du få hjälp redan i sommar har vi plats i våra valpkurser juli och augusti. Vi kommer dessutom att ordna några fler valpträffar för frågeställning och valplek. Du ska inte missa chansen att prova en trevlig sökövning med Din Valp. Vi lär valparna att leta efter eucalyptus! – vilket ger en bra stimulans för både nos och hjärna. ”Sporten” kallas Nose Work! Välkomna till DinHundskola i sommar – en oas för hundägare, hundar och husbilen!