Dåligt samvete?


Är vi fler och fler som har dåligt samvete för våra hundar? Har Din Hund fått tillräckligt med motion, tillräckligt med kärlek, tillräckligt med stimulans och träning idag, igår, denna veckan? Känner ni igen er? I helgen fick mina hundar följa med till Stockholm för hjälp med en flyttning.  Hade dåligt samvete för den långa resan, för att ligga trångt i bilen, för att inte få springa i skogen hemma mm mm. Men vilken bra social träning!  Mina hundar fick ju faktiskt träna på ”storstaden”, gå i garage, ligga i portuppgångar, åka hiss, åka skärgårdsbåt i isande kyla mm mm! Kanske behöver jag inte  ha dåligt samvete! De fick ju faktiskt vara med matte i huvudstaden! Förmodligen har Din Hund också ett bra och varierande liv! Vi behöver nog inte ha så dåligt samvete!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s