Hundmöten


Visst är det viktigt att Din Hund får vara hund! Att Din Hund får lära sig hundspråket, att umgås med andra hundar och att få leka och brottas med snälla hundar.

Men det är viktigt att det är du som bestämmer vilka Din Hund får träffa. Får Din Hund som valp eller unghund dåliga/tråkiga erfarenheter, sitter det i för lång tid framåt. Med rädsla eller osäkerhet följer också ej önskvärda beteenden  som t ex utfall, skällande och morrande. Det är du som är ledaren och som ska ta ansvar och skydda Din Hund!

Din Hund kan inte klara alla situationer själv! Din Hund lever i vårt, människans samhälle, där de har svårt med revirgränser, flocktillhörighet mm! Dessutom är våra hundar ofta kopplade vilket försvårar deras kommunikation och naturliga beteende.

Vill du ha hjälp med Din Hund i träning är Du välkommen att boka privatkonsultation!

Bilden visar hur jag får hjälp av alla grannarnas hundar (5 st) med plantering! Tack för hjälpen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s