Vi instruktörer, tränare och coacher pratar och tjatar hela tiden om belöningar. För att nå framgång med Din Hund krävs belöningar!
Vad är bästa belöning för Din Hund? Är det korvbiten, klappen, ditt leende , bollen eller kampleken? Eller är det kanske att få springa lös en stund – att sträcka ut på ängen eller att kasta sig i vattnet som lockar? Kanske är det är få lukta just på den platsen som Din Hund så gärna vill undersöka eller kanske hälsa på den hund eller människa som ser så trevlig ut?
Vad är då bästa belöningen för dig som matte/husse eller tränare? Jo, så klart när du känner att Din Hund har förstått precis vad du menar och också klarar av att utföra det du ber om!
För relationen hund-människa handlar om förståelse!
För mig som instruktör och hundcoach då? Den stora belöningen är när en relation rättas till mellan ägare och hund och jag kan se att både människa och hund mår så mycket bättre!
Av belöning blir du motiverad – av motivation når du framgång – av framgång föds självförtroende – av självförtroende vill och vågar du mer, vare sig du är hund eller människa!