Kantarellsök


Under sensommaren har jag hållit 2 kantarellkurser! Så roligt att se hundarna arbeta i sitt rätta element – skogen och så fantastiskt att dom verkligen kan lära sig att hitta och markera just kantareller – skogens guld! På 3 – 4 kurstillfällen såg vi hur hundarna gick ut i en sökruta, letar kantarell och sätter sig för att tala om – ”här finns det kantareller”!

Vill du vara med nästa år? Kurser planeras i augusti – september 2012!

Bilden är tagen vid Din Hundskolas kantarellkurs för Lagotto-klubben oktober 2011. Engagerade kursdeltagare!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s