Hundar söker jobb!


En hund som lämnas ensam hemma sover 92-97 procent av tiden! Det visar en undersökning som är gjord av Therese Rehn vid Sveriges lantbruksuniversitet.

Therese har i sin avhandling dokumenterat att hundar troligen är beroende av människor för att aktivera sig! Andra undersökningar visar också att det är samma förhållande om det är två hundar som lämnas ensamma.

Studien visar alltså hur viktigt det är att vi hundägare aktiverar och motionerar våra hundar!

Vill du läsa mer om detta hittar du avhandlingen på  http://www.slu.se.

På bilden – min Chilly som ser på naturprogram när jag lagar middag! Men TVn är ingen bra sysselsättning för Din Hund eller för Chilly som älskar att springa och sträcka ut helst i skogen,  simma, busa och jobba med matte och att träffa sina kompisar så klart!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s