Noseworkinstruktör!


Nu är det 10 är sedan jag gick min första utbildning på Hundens Hus. Och nu är jag tillbaka för att även bli instruktör i den nya sporten Nosework! Så roligt och inspirerande!

Tänk att det alltid finns mer att lära om våra fyrfota vänner – både vad gäller beteenden, relationer och vad vi kan aktivera oss med tillsammans! Nosework är inspirerat av de utmaningar som specialsökhundar möter i sitt arbete. Sporten grundades i USA. Sporten vill ge sällskapshundar och deras ägare ett roligt och lättillgängligt sätt att aktivera sig. Man lär hunden att söka efter dofterna eucalyptus, lagerblad och lavendel. Det genomförs i fyra moment; inomhussök, utomhussök, fordonssök och behållarsök. Sporten ger  hunden mental och fysisk stimulans, samtidigt som all inlärning sker genom att förstärka önskvärda beteenden.

PS Nu är hemsidan uppdaterad med våren kurser! DS Välkomna till DinHundskola!