Välkomna till en ny termin!


Att ha ett nytt år framför sig med planering och överraskningar är alltid spännande! Det är väl också just därför som nyårsaftonen är så magisk… Allt kan vi inte styra över, men det vi kan och vill ta kontroll över är ju så klart stimulerande! På DinHundskola blir det kursstart 19 januari! Nytt för i år är att vi kan anordna kurser i den nya stora hundsporten – Nosework. Vi har redan stort intresse och gör allt för att hitta utrymme för fler. Förutom valpkurser, unghundskurser, vardagslydnadskurser, lydnadsträning, rallylydnad, klickerkurser, viltspårkurser kommer vi även att ordna viltspårprov under våren på Stale! Vidare startar vi kurser i personspår med vår duktiga instruktör Åsa Säfström. Finns intresse blir det även aktiveringskurser, hundmöteskurser och ungdomskurser! Till vår hjälp finns också duktiga praktikanten Amanda! Vi hoppas att Du och Din Hund hittar någon kurs som passar. Om inte kanske Din Hund vill umgås med andra hundar eller rasta sig och springa lös i vår hundgård! Kanske vill du hyra Stale för en kennelträff eller rasklubbträff? Eller varför inte, komma och träna inomhus under de vintermånader som är kvar! Till dig kursare, gammal eller ny, vill jag ge en nyårspresent! Vi hundägare har alltid många frågor angående det ”strikta hundägaransvaret” samt vad lagen säger om t ex hund i bur, hund i bil, lös hund i skog och mark mm mm. Därför är du välkommen till en gratis informations- och diskussionskväll på Stale torsdagen 28 januari kl. 18 – ca 20. Då får vi hjälp av juristen, hundägaren, jägaren och min granne, Ola Johannesson, som ska försöka lotsa oss fram i lagens text! Anmäl dig, som vanligt, till info@dinhundskola.se