Lydiga hundar?


Vad härligt det är när  hundtidskrifterna dimper ner i brevlådan! För någon vecka sen kom Hundsport, Apportören och Golden Nytt!  Så mycket om hund att frossa i! Det som berörde mig mest i dessa nummer var Mickie Gustafsons artikel i Hundsport ”Att lyda eller leva”. Hon skriver så klokt ”En hund kan mycket väl lära sig att fungera till vardags, vara harmonisk, väluppfostrad och lyhörd utan att alltid vara lydig.” Vill du läsa mer om Mickie,  http://www.karisma-utbildning.se.   Jag har också  precis  läst boken ”Känn din hund – och dig själv” skriven av Kerstin Malm och Malin Avenius  där de också tar upp frågan  om varför vi betraktar   en lydig hund = en fin hund. Visst är det spännande att fundera och reflektera kring ordet ”lydig”.  Hur vill du att Din Hund ska vara? Vill du att Din Hund ska vara väluppfostrad? Vill du att Din Hund ska vara lydig och glad? Kanske vill du tävla med Din Hund? Vad innebär ordet ”lydig hund” för dig? Kanske är det samarbete och förståelse det handlar om? För visst betraktar jag min hund ”lydig” när hon samarbetar med mig!

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s